Načítám...

Pátečníci

Přednáškový cyklus Pátečníci organizuje Popularizační (dříve Společenskovědní) sekce Sisyfa. Konají se každý pátek od 17 hodin, momentálně na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Tematicky se zaměřujeme na popularizaci věd zejména přírodních, ale i humanitních, a dovolujeme si přinášet přednášky i z oblastí náboženských, politických či klimatologických, tedy těch, kterým se Sisyfos jako celek nevěnuje. Po přednáškách následuje moderovaná diskuse a následně i diskuse zcela nemoderovaná v přilehlém restauračním zařízení.

 

Nač se můžete těšit v dohledné době?

Aktuální program naleznete na stránkách www.patecnici.net

 


A co jste mohli vidět v poslední době?

Vědění, vlastnění a moc: archeologie tváří v tvář nacionalismu a kolonialismu

Pátečníci vás zvou na přednášku Markéty Křížové na téma Vědění, vlastnění a moc: archeologie tváří v tvář nacionalismu a kolonialismu. Přednáška se koná ve Velké zoologické učebně (B7) Přírodovědecké fakulty UK (Viničná 7, Praha 2). Přednáška představí širší společensko-politický kontext vzniku a rané fáze rozvoj (mimoevropské) archeologie, především zkoumání prehistorie amerického kontinentu. Pokusí se ukázat, že navzdory své orientaci na hmotné, reálné artefakty archeologická interpretace vždy reagovala na aktuálně panující ideologie a na zájmy a tlaky různých mocenských a ekonomických skupin; že budování muzejních sbírek bylo úzce navázáno na snahy o dominanci a sebepropagaci v národním a nadnárodním kontextu. Zmíněno bude i několik případových studií z českých zemí, kde byla exotická archeologie jedním z mnoha prostorů pro mocenské soupeření Čechů a Němců.
Pá 4. 1. 2019 | Markéta Křížová Přečíst

Chemie na exoplanetách

Pátečníci vás zvou na přednášku Martina Feruse na téma Chemie na exoplanetách. Přednáška se koná ve Velké zoologické učebně (B7) Přírodovědecké fakulty UK (Viničná 7, Praha 2).
Pá 14. 12. 2018 | Martin Ferus Přečíst

Přírodní archivy

Pátečníci vás zvou na přednášku Jaroslava Kadlece na téma Přírodní archivy. Přednáška se koná ve Velké zoologické učebně (B7) Přírodovědecké fakulty UK (Viničná 7, Praha 2).
Pá 7. 12. 2018 | Jaroslav Kadlec Přečíst

Upozorňujeme, že program se může změnit, ale moc často k tomu nedochází.

Přednášky jsou zdarma, pokud nám však chcete přispět na organizační náklady (provoz webu, úhrada cestovného mimopražským cestujícím, příspěvky našim kameramanům na techniku), můžete nám na místě přispět drobnou mincí do klobouku, anebo podpořit náš průběžný crowdfundingový projekt na Startovači. Pomůžete nám tím udržet přednášky v dobré kvalitě a snad je i v budoucnu o dost vylepšit - plány rozhodně máme. Děkujeme.

Předešlé přednášky s videozáznamy (jsou-li k dispozici), seznam našich témat a přednášejících, kalendář akcí nejen pátečnických a další informace naleznete na našem webu patecnici.net.

Chcete-li nás pochválit (děkujeme), vynadat nám (za konstruktivní kritiku děkujeme též), případně nás kontaktovat z jiných důvodů, využijte náš společný email patecnici.sisyfos@gmail.com anebo naše osobní e-maily.

Vaši organizátoři

Naše historie a současnost

Pátečníci je zažité označení účastníků  pravidelných setkání - členů i nečlenů (hostů a příznivců) - popularizační (dříve společenskovědní) sekce Sisyfa. Po léta jsme byli hosty Českého centra Mezinárodního Pen klubu, teď se kvůli rekonstrukci Klementina setkáváme na Přírodovědecké fakultě UK.

Ve vůdčí úloze našich pravidelných setkání se v průběhu let vystřídalo několik významných osobností. Poslední z nich PhDr. Zdeněk Pokornýnás v létě roku 2013 bohužel opustil, snad se nám do budoucnosti bude dařit dostát jeho památce.

Svým neoficiálním sebeoznačením "pátečníci" chceme vyjádřit respekt ke skutečným prvorepublikovým pátečníkům v čele s Karlem ČapkemT. G. Masarykem.

Přestože jsme organizačně spjati s Českým klubem skeptiků Sisyfos, pravidelnými účastníky i hosty jsou lidé různých přesvědčení a názorových pozic. Pro zachování maximální rozmanitosti témat i přednášejících se snažíme nikterak nelimitovat jedno či druhé. Vycházíme ze svobodné volby každého občana, kterou ctíme jako jeden z pilířů skutečné parlamentní demokracie. Mezi pátečníky je vítán každý, kdo má co sdělit a kdo ctí elementární pravidla argumentační korektnosti.

Náplní pravidlených setkání pátečníků jsou přednášky a diskuse mezi přednášejícím a účastníky na straně jedné a mezi účastníky navzájem na straně druhé. Témata jsou různorodá, ale většinou se dotýkají společenskovědní (humanitní), případně přírodovědné či ekonomické problematiky.  Přednášejícími jsou vesměs odborníci v daných oborech, ať už vědečtí nebo pedagogičtí pracovníci, ale také vysoce erudovaní amatéři, kteří dobrovolně a bez nároku na honorář předávají své vědomosti a zkušenosti k užitku celému plénu. Jedinou odměnou přednášejícímu je skutečný zájem o přednášené téma ze strany účastníků a také spontánní uznání včetně neformálního potlesku na závěr společného setkání.

Přednášek se může zúčastnit každý zájemce z řad široké veřejnosti bez ohledu na členství v Českém klubu skeptiků Sisyfos, jediným limitem účasti je kapacita místa konání. Účast je bezplatná (dobrovolné příspěvky vítány).


Kam dál?

Nová kniha profesora Miroslava Kutílka Zobrazit

Nová kniha profesora Miroslava Kutílka

Našemu milému Pátečníkovi profesoru Miroslavu Kutílkovi vydalo v nedávné době nakladatelství Springe...
St 1. 7. 2015 Přečíst

Pro učitele

Nabídka pro učitele s možností se zaregistrovat s žádostí o zasílání novinek.
So 1. 6. 2019 Přečíst
Nabídka přednášek Zobrazit

Nabídka přednášek

Školám, knihovnám a jiným organizacím nabízíme přednášky členů a příznivců Českého klubu skeptiků SISYFOS. V případě zájmu se dohodněte s přednášejícím. V současnosti nemá SISYFOS prostředky na úhradu nákladů spojených s přednáškou. Kontaktní osoba pro dotazy a připomínky: Jelena L. Příplatová (jelena.braum@gmail.com)
St 24. 4. 2019 Přečíst
Pátečníci - 30. května 2014 / Počátky televizní techniky Zobrazit

Pátečníci - 30. května 2014 / Počátky televizní techniky

Společenskovědní sekce Sisyfa - Pátečníci vás zve na pátek 30. května 2014 v 17 hodin na přednášku p...
Čt 29. 5. 2014 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace