Načítám...

Skepticon 2020

Kdy: 28. 11. 2020 10:00
Kdo: Jiří Grygar, Jakub Kroulík a Zdeněk Zadražil
Kde: ONLINE
Organizátor: Sisyfos

Program Skepticonu:

10:00 Zahájení
10:15 - 12:00 Jiří Grygar: Mnohopásmová astronomie (přednáška s diskusí)
12:00 - 12:15 Přestávka
12:15 - 13:15 Jakub Kroulík: Paranormální výzva (přednáška s diskusí)
13:15 - 13:30 Přestávka
13:30 - 15:00 Zdeněk Zadražil: (přednáška s diskusí)
15:00 Zakončení

 

Anotace přednášek:

Jiří Grygar: Mnohopásmová astronomie

Od starověku až do počátku XX. století měla astronomie k dispozici jen úzké okénko optických pozorování. Během první třetiny XX. stol. se k tomu přidalo ultraenergetické veleokno kosmického záření a extrémně široké pásmo rádiového záření. S nástupem raketové techniky a kosmonautiky přibyla okna ultrafialového, infračerveného, rentgenového a gama záření. Začalo též radarové zkoumání Sluneční soustavy doprovázené kosmickými sondami k planetám, kometám, planetkám i ke Slunci. Od r. 1987 přibylo pásmo neutrin a v r. 2016 pásmo gravitačních vln. Propojení údajů z těchto pásem radikálně mění naše znalosti o vesmíru.

Jakub Kroulík: Paranormální výzva

Paranormální schopnosti jsou takové schopnosti, jejichž existence je podle dnešních vědeckých poznatků vysoce nepravděpodobná. Řadí se mezi ně telepatie, telekineze, předvídání budoucnosti, ale i zázračné léčení nebo hledání vody proutkaři a hledání osob senzibily. Pro existenci těchto schopností neexistuje žádný solidní důkaz, jen anekdoty. Přesto jsou pro mnoho lidí takovou samozřejmostí, jako je působení gravitace. Podíváme se stručně na historii testování paranormálních schopností a na nejčastější argumenty, proč ve výzkumu pokračovat i proč s výzkumem přestat a to ze stran skeptiků, tak i věřících v paranormálno.

Zdeněk Zadražil: Koronavirus

Zdá se vám téma o koronaviru již ohrané? Možná vás tato přednáška zaujme, protože se zaměříme na ty nejaktuálnější problémy z pohledu imunologa. Zdeněk Zadražil se věnuje stárnutí imunitního systému v souvislosti s infekcemi virů, a zavede nás tak přímo mezi buňky imunitního systému. Jaké zbraně naše buňky tasí, když onemocníme virovým onemocněním? V čem se koronavirus liší od jiných virů? Co se děje v těle při přirozené infekci a při podání vakcín? Uvidíme.

Stream:


Kam dál?

Kompetence učitelů a boj proti dezinformacím Zobrazit

Kompetence učitelů a boj proti dezinformacím

There is an urgent need for improved teacher training worldwide in order to better equip educators and their students with the essential critical thinking skills.
St 21. 6. 2023 | Sisyfos Přečíst
Sisyfos sleduje dění ohledně novely zákona o ochraně veřejného zdraví Zobrazit

Sisyfos sleduje dění ohledně novely zákona o ochraně veřejného zdraví

Neočkované děti bez dokladu kontraindikace nemohou nastoupit do žádných předškolních zařízení. Novela nyní putuje do Senátu.
Ne 16. 2. 2020 Přečíst
Jak měříme velmi nízké teploty? Zobrazit

Jak měříme velmi nízké teploty?

Odkaz na stream v článku.
Út 15. 12. 2020 | Miloš Rotter Přečíst
„Švédský experiment″ - Koronovirová strategie, která neměla obdoby Zobrazit

„Švédský experiment″ - Koronovirová strategie, která neměla obdoby

Švédský přístup k pandemii kovidů se setkal s ostrou kritikou z domácích i zahraničních zdrojů. Byl to úspěch, nebo obrovské selhání? Hrály úřady s životy svých občanů ruskou ruletu? Po téměř třech letech se podíváme na to, co říká věda a co se vlastně stalo.
St 17. 5. 2023 | Sisyfos Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace