Načítám...

Dvojnásobná účast na druhém ročníku March for Science - Pochod za vědu

V sobotu čtrnáctého dubna proběhl v Praze druhý ročník March for Science - Pochodu za vědu, který uspořádal Český klub skeptiků Sisyfos. Letos se ho zúčastnilo kolem stovky pochodujících, tudíž šlo o dvojnásobný počet oproti loňskému roku. Na start pochodu u pomníku sv. Václava na Václavském náměstí přišli nejen Češi, ale Belgičané, Američané, Rusové a Němci pobývající v Praze, aby podpořili a zviditelnili tuto akci.
Po pochodu probíhaly na Akademii věd přednášky, které se věnovaly aktuálním tématům z oblasti vědy a vzdělávání, jako jsou například technologie CRISPR, očkování a kritické myšlení.
Přednášeli MUDr. Jaromír Šrámek, MVDr. Aneta Pierzynová, doc. RNDr. Jan Votýpka, Ph.D.,
Mgr. Lenka Příplatová, Mgr. Tomáš Moravec, PhD. a Claire Klingenberg.
March for Science je mezinárodně koordinovaná apolitická akce. Sdružuje osoby a organizace, které chtějí po svých zákonodárcích legislativu založenou na vědeckých poznatcích. Legislativu, která má mít dlouhodobý dopad ve prospěch jednotlivých států. Celé hnutí se snaží srozumitelně zprostředkovávat vědecké poznání a jeho výhody pro lidstvo. To totiž vnímá jako jeden z pilířů lidské svobody. Pochod za vědu má také upozornit na prospěšnost investic do výzkumu, vzdělání a pedagogů samotných. Také se snaží vymezovat proti tomu, aby přísně vědecká témata byla ovlivňována politickou ideologiíí.
První pochod proběhl vloni 22. dubna na Den Země a zahrnul na 600 pochodů na všech sedmi kontinentech.
Cíle, kterých se iniciativa Pochod pro vědu snaží dosáhnout na jednotlivých vládách jsou:
Prosazovat využívání ověřených vědeckých poznatků při tvorbě legislativy
Vzbudit u veřejnosti zájem o vědecké poznatky a jejich implementaci do národní legislativy.
Podporovat komunikaci mezi vědeckou komunitou a veřejností.
Vytvářet nové efektivní komunikační kanály, které budou zprostředkovávat informace o vědě, vědecké metodě a výsledcích vědeckého zkoumání.
Vytvoření mezinárodní komunity popularizátorů a obhájců vědy a vědeckého poznání.

Kam dál?

Multimilionář se snaží umlčet belgické skeptiky Zobrazit

Multimilionář se snaží umlčet belgické skeptiky

Skeptičtí belgičtí spisovatelé, Patrick Vermeren (56) a Bart Van de Ven (37) jsou žalováni za poškození dobrého jména Carlem Van de Veldem - multiomilionářem a businessovým koučem, který si žádá kompenzaci 400 000 Eur.
Po 16. 11. 2020 Přečíst
Edzard Ernst: Fakta a mýty takzvané alternativní medicíny Zobrazit

Edzard Ernst: Fakta a mýty takzvané alternativní medicíny

Bývalý homeopat a dnes legendární skeptik přijel na pozvání Českého klubu skeptiků do Prahy. Edzard Ernst: Záznam přednášky a seznam rozhovorů v češtině
Po 24. 2. 2020 Přečíst
První celosvětové manifesto proti zdravotním pseudoterapiím Zobrazit

První celosvětové manifesto proti zdravotním pseudoterapiím

Skupina dvou tisíc sedmseti padesáti odborníků z čtyřiceti čtyř zemí podepsali manifesto proti pseudoterapiím v zdravotnictví. Manifesto bylo dáno dohromady za pomoci více než třiceti vědeckých a skeptických organizací z více než dvaceti zemí.
Po 19. 10. 2020 Přečíst
Pseudohluboké hovadiny Zobrazit

Pseudohluboké hovadiny

Stane se vám někdy, že si duchovní citát přečtete několikrát za sebou a stále naprosto netušíte, co tím chtěl básník říct? Jste lehce v šoku nad jucháním okolí nad citátem, který naprosto nedává smysl? Máte pocit, že hledíte na císařovy nové šaty, když se po vás chce, abyste obdivovali hloubku nějakých slov? Ač to možná z reakce okolí tak nevypadá, je dost možné, že jste kognitivně schopnější, než ti, kteří hloubku vidí.
St 19. 7. 2023 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace