Po tragických zkušenostech z minulosti je biomedicínský výzkum založen na přísných etických i věcných pravidlech. Recenzní řízení předcházející publikaci výsledků má odhalit, zda se autoři bezděky nebo dokonce úmyslně nedopustili pochybení. Bohužel práce Beran J et al. Inosine Pranobex Significantly Decreased the Case-Fatality Rate among PCR Positive Elderly with SARS-CoV-2 at Three Nursing Homes in the Czech Republic. Pathogens 2020;9(12):1055 obsahuje četná metodologická (nedostatečná charakteristika studované populace, špatná statistická analýza, problematické hodnocení klinického stavu sledovaných) i etická (rozpor v termínu studie, charakteru studie a schválení etickou komisí, chybí doklad o schválení intervenční studie Státním ústavem pro kontrolu léčiv) pochybení, podrobněji viz posouzení publikace.
Publikace, která obsahuje četná pochybení, dokonce pochybení zásadního charakteru, rozhodně neslouží autorům ke cti. To nejmírnější, co je možné o takové práci prohlásit, je to, že je zcela neprůkazná. Výsledkem takové práce proto není možné dokládat jakékoliv tvrzení o klinické efektivitě isoprinosinu. Pokud se o to někdo pokouší, bez ohledu na vlastní formální kvalifikaci zcela selhává v praktické aplikaci principů medicíny založené na důkazech.
Související dokumenty
(průběžně aktualizováno)
- Posouzení publikace (prof. L. Smolej, web Sisyfos)
- Pomáhá Isoprine proti COVIDu? (doc. J. Trnka, YouTube, 10. 1. 2021)
- Isoprinosine není zázračným lékem proti covid-19. Jeho českou studii provází vážná odborná i etická pochybení (Zdravotnický deník, 17. 1. 2021)
- SÚKL o sběru dat k inosin pranobex v domovech důchodců (tisková zpráva Státního ústavu pro kontrolu léčiv, 21. 1. 2021)
- Isoprinosine není lepší než nic aneb cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly (Zdravotnický deník, 1. 2. 2021)